6/19/2013

Skolas.lv ilgais solis 21. gs

Publicēts žurnāla "Skolas Vārds" 2012. gada novembra numurā 
Skolas.lv jaunā versija
Teju četri gadi pagājuši, kopš plašai skolu auditorijai kļuva pieejams portāls Skolas.lv. Visu šo laiku tas nemainīgi palika sākonējā izskatā, atjaunojot vien Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) aktualitātes. Privātā sekotora konkurenti savukārt nemitīgi attīstījās, savos tīklos vilinot aizvien vairāk lietotāju. Nu novembrī beidzot tika sperts nākamais solis – jaunā Skolas.lv versija, taču vai tas spēs būt pietiekami garš, lai panāktu konkurentus?


Doma iesoļot informācijas tehnoloģiju laikmetā IZM dienas kārtībā ir vismaz kopš 2005. gada, kad tikai aizsākts projekts „Latvijas vispārizglītojošo skolu informatizācija”. Pagāja vēl trīs gadi un plašai auditorijai 2008. gada aprīlī kļuva pieejams portāls Skolas.lv. "Sistēma [Skolas.lv] kopumā ir kā lielas celtnes pamatakmens," tolaik žurnālistiem uzsvēra IZM valsts sekretāra vietniece nozares politikas jautājumos Kristīne Vāgnere. Patiesi, izrādījās ka salīdzinājums ar akmeni līdz šim projektam piedienējis vislabāk.

Tolaik kļuva iespējams portālā izvietot nozares informāciju un izveidot katrai skolai atsevišķu mājaslapu, „bet tās skolas, kas izvēlēsies veidot sarežģītākas sadarbības vietnes ar skolēniem un viņu vecākiem, veidos slēgtas pieejas interneta sistēmu, kurā būs iespēja izvietot stundu sarakstu, mājas darbus, mācību materiālus un citu tikai konkrētajai skolai un klasei aktuālu informāciju,” ziņu aģentūrai LETA stāstīja IZM Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) Investīciju departamenta Projektu ieviešanas nodaļas vadītājs Edgars Pudzis. Tomēr pilotprojekts neattaisnoja uz sevi liktās cerības.

Jau 2011. gada vasarā, kad kļuva zināms, ka Skolas.lv turpmākā attīstībā tiks ieguldīti 3,2 miljoni, radās jautājums par pilotprojekta rezultātiem. Jau tolaik no 38 pilotprojektā iesaistītajām skolām tikai daļa projektā darbojās aktīvi. Piemēram, kā ziņo LETA, Babītes vidusskola pēdējoreiz ievietojusi jaunu informāciju tikai neilgi pēc portāla atvēršanas 2008.gadā, Mežciema pamatskolā vienīgais paziņojums par pirmklasnieku uzņemšanu parādījies 2009.gada vasarā, bet Limbažu 3.vidusskola un Tukuma 2.vidusskola 2010. gadā izveidoja savas mājaslapas. Taču Rīgas 10. vidusskola iespēju uz Skolas.lv platformas uzturēt mājaslapu izmanto joprojām.

Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis šovasar publiski izteicis domu par projekta pārtraukšanu, taču šobrīd intervijā Skolas Vārdam paskaidroja, ka tā pilnīga pārtraukšana nozīmētu atteikšanos no Eiropas piešķirtajiem līdzekļiem, bet jauna projekta iesniegšana, lai tos piesaistītu, aizņemtu pārāk ilgu laiku.

Iepirkuma process

Neskatoties uz zināmu pilotprojekta fiasko arī tā otro posmu uzticēts realizēt AS "Datorzinību centrs". Līgums par tā īstenošanu 1,2 miljonu vērtībā noslēgts 2011.gada 29.aprīli.

Interesanti, ka īstenojot šo projektu tika izsludināti vairāki iepirkumi. Šis konkrētais līgums tika noslēgts uz iepirkuma „Skolu portāla informācijas sistēmas 2.kārtas izstrāde un ieviešana” (identifikācijas Nr. IZM 2010/34/AK/ERAF) pamata. Pirms tam, kā liecina Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) datubāzē pieejamā informācija, tika izsludināts cits iepirkums. Tas saucās „Skolu portāla informācijas sistēmas 2. kārtas izstrāde, ieviešana un uzturēšana” (identifikācijas Nr. IZM 2009/42/SP/ERAF). Par šo iepirkumu, kas tika izsludināts 2009. gada 23. novembrī, gandrīz pēc mēneša tika saņemta sūdzība no SIA Datakom. Iesniegumu izskatīšanas komisija uzskatīja, IZM nav sniedzis jebkuram citam ieinteresētajam piegādātājam visu nepieciešamo tā rīcībā esošo informāciju, kas bija pieejama AS Datorzinību centrs un AS RIX Technologies - uzņēmumiem, kas izstrādāja pirmo projekta kārtu. Rezultātā IZM tika aizliegts slēgt līgumu par šo iepirkumu. Datakom dibinātājs Ģirts Romanovskis stāsta, ka toreiz sūdzība celta, jo uzņēmums vēlējās piedāvāt vienu konkrētu risinājumu, kas iepirkuma nolikuma dēļ nebija iespējams. To, kas bija šis risinājums Ģ. Romanovskis neatklāj.

Tomēr, kā redzams, jaunā iepirkuma nosaukumā tika atmests vārds „uzturēšana” un pēc aptuveni astoņiem mēnešiem, 2010. gada 5. novembrī, izsludināts jauns iepirkums, kurš iztika bez sūdzībām. Sakukārt, vārds „uzturēšana” tika ietērpts šī gada 30. janvārī izsludinātajā iepirkumā, kurš saucas „Serveru infrastruktūras piegāde, garantijas apkalpošana, izmitināšana datu centrā un atbalsta pakalpojumu sniegšana, lai nodrošinātu Valsts izglītības informācijas sistēmas, portāla www.skolas.lv un Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmas 2.kārtu pilotdarbināšanu, uzturēšanu un darbību” (identifikācijas Nr. IZM 2012/6/AK/ERAF). Arī ar šo iepirkumu, spriežot pēc IUB datiem, neiet gludi. 22. martā AS Capital iesniedza sūdzību, kuru vēlāk gan atsauca, bet šobrīd šī iepirkuma statuss norādīts kā pārtraukts.

Kā paskaidroja R. Ķīlis ERAF līdzekļi nesedz paša portāla uzturēšanu. Sedz vien to, kas nepieciešams, lai to pastāvīgi uzturētu. Šim nolūkam tiks virzīti valsts budžeta līdzekļi.

Skolas.lv pilotā, bet privātie iet tālāk

Iespējams sarežģījumi ar iepirkuma veikšanu, ir iemesls, kāpēc portāls Skolas.lv četrus gadus bija iestrēdzis pilotversijā. Kopš 2008. gada to izmantojuši vairāk nekā 5 000 Latvijas pedagogu. Plašākai izmantošanai pilotprojekts nebija pieejams, skadro IZM. Tajā pašā laikā, 2009. gadā startēja mācību sociālais tīkls Mykoob, kurā šobrīd kopā reģistrējušās 3255 mācību iestādes. Daļa no tām ir ārzemju. Piemēram, šogad vasaras vidū tapa zināms, ka Mykoob panācis vienošanos par ieviešanu 900 ASV skolās.

Kopš 2009. gada skolotājiem un skolēniem pieejams arī mācību meteriālu un testu resurss, apmācību portāls Uzdevumi.lv. Pašlaik tam ir 88 000 lietotāju un kopš 2010. gada tas uzsācis sadarbību ar E-klase.lv - Latvijā populārāko skolvadības sistēmu, kas darbojas jau kopš 2005. gada un palīdz skolotājiem gatavot dažādas atskaites, informēt vecākus par skolēna mācību gaitām, bet skolēniem uzzināt atzīmes, kavējumus, uzdotos darbus mājās un citas ar skolu saistītās aktivitātes. Pašlaik E-klasi lieto 15 000 skolotāju un 150 000 ģimeņu Latvijā.

Arī portāla E-klase.lv izstrādātājs SIA DEAC savulaik sniedza sūdzību par iepirkuma procesu šim projektam. Tiesa, tas bija vēl trešais, precīzāk, pats pirmais iepirkums, kas tika izsludināts lai radītu Skolas.lv. Tas saucās gluži tāpat kā Datakom sūdzības pārtrauktais, taču tam piedēvēts cits identifikācijas Nr. - IZM 09/26/SP. E-klase.lv projekta vadītājs Jānis Kaģis stāsta, ka sūdzība tolaik tika sniegta par to, ka valsts jaucas tajās funkcijās, ko sekmīgi pilda privātais sektors. Tā bija daļa no vienošanās, kas nu starp E-klase.lv un Skolas.lv novelk skaidru robežu, kas ir valsts un kas privātā sekotora funkcijas. Pašlaik IUB reģistrā šim iepirkumam nav norādīts nekāds īpašs statuss. Vien tas, ka notiek sarunu procedūra.

Šaubas par Skolas.lv konkurētspēju

Kā redzams privāti finansētie e-resursi un portāli lietotāju ziņā priekšā aizsteigušies krietni, tāpēc Skolas.lv otro kārtu plānots ieviest visās Latvijas skolās un ar vienotu autentifikāciju, informē IZM. Tas nozīmē, ka Skolas.lv varēs ielogoties, izmantojot Valsts izglītības informācijas sistēmu (VIIS), Latvija.lv, E-klases un Mykoob lietotājvārdu un paroli.

Kā informēja IZM, projekta 2.kārtas pilotēšanu plānots uzsākt šī gada novembrī un tā ilgs vairākus mēnešus. Arī tajā piedalīsies vairākas izglītības iestādes, kā arī augstskolu pārstāvji.
Jaunā versija piedāvās mācību resursu krātuvi, testu un uzdevumu izveides rīku, kuru varēšot lietot arī neesot tiešsaistē, stundu saraksta plānošanas rīku un informāciju par Latvijas izglītības iestādēm. Elektroniskajā vidē tiks izveidots profils atbilstoši lomām - pedagogs, skolēns, vecāks, administrācija, IZM, u.c. Tā kā Skolas.lv sistēma savienota ar VIIS, tās vidē notiks arī valsts pārbaudījumi. Skolēns eksāmenu varēs pildīt gan elektroniski, gan papīra formātā, bet pārējie procesi notiks ar elektroniskās sistēmas starpniecību. Elektroniski notiks arī skolotāju profesionālās kvalifikācijas pilnveides process.
Neskatoties uz to, ka portāls piedāvās arī unikālas iespējas, piemēram, valsts pārbaudījumu kārtošanu elektroniski, prievātie nozeras spēlētāji uzskata, ka Skolas.lv lietotāju piesaistes ziņā klāsies grūti. Svetlana Valdmane, portāla Uzdevumi.lv izstrādātāja SIA Data Pro Grupa attīstības daļas vadītāja uzskata, ka portls Skolas.lv dublē to, ko jau piedāvā Uzdevumi.lv. „Privātie pakalpojumi attīstījušies daudz straujāk un kvalitatīvāk. Manā uztverē šis portāls [Skolas.lv] mirst. Ja būs kāds, kas viņu reanimēs, varbūt kaut kas notiks, bet panākt to, ko ir izdarījuši privātie piedāvātāji, manuprāt, būs ļoti grūti – principā, kā izgudrot divriteni,” viedokli pauž S. Valdmane. Savukārt portāla E-klase.lv izstrādes vadītājs Jānis Kaģis stāsta, cik zināms, pārklāties funkcijām atbilstoši abu pušu sadarbības nosacījumiem nevajadzētu. Taču arī viņš izsaka šaubas par projekta spēju iedzīvoties: „Ja šis projekts būtu realizēts ātrākā tempā, tam vieta būtu viennozīmīgi. Bet, kamēr tas gadu gadiem tika realizēts, šis tukšums tika aizpildīts.[..] Lielā problēma sistēmai Skolas.lv būs ne tik daudz iekarot, kā atkarot vietu, kuru pēc hierarhiskās loģikas tai būtu jāieņem.”

Neviens vēl nezina

Lai gan 4. oktobrī „Datorzinību Centra” telpās un interneta vidē notika Skolas.lv jaunās versijas prezentācija, Skolas Vārda uzrunāties skolotāji un skolu direktori vērtējumu varēja sniegt vien par veco versiju. Lielākā daļa atzina, ka prezentāciju nav redzējuši un uzskata, ka tas šobrīd nespēj konkurēt ar aktīvajiem privāto portāliem. Savukārt Iecavas vidusskolas ķīmijas skolotājs Mihails Gorskis, kurš piedalījies arī portāla Uzdevumi.lv pilnveidošanā, uzskata, ka neskatoties uz panākumiem, arī Uzdevumi.lv ir kur augt, savukārt Skolas.lv varētu radīt konkurenci, kas palielinātu skolotāju un skolēnu izvēles iespējas.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru